Já vím, že web jenpromuze.cz není zrovna studnicí zaručených vědomostí, ale pojďme mu na chvíli věřit. Dočetla jsem se tam totiž, že jsem měla vyspět už ve třetím století: „Už v roce 271 našeho letopočtu svatý Klement z Alexandrie prohlásil: „Znamením muže je vous. Je proto nekřesťanské znesvětit symbol mužství.“ Prostě všem řekl, že by se neměli holit. To se dochovalo až do středověku, kdy například možnost dotknout se vousu králů, byla velká čest.“ (1) Vždyť to pořád říkám, že vousy našeho Kinga jsou dotykůhodné a byla by to pro mě čest!
Tehdy tedy oholení mužské tváře znamenalo znesvěcení. To je přesně moje myšlenka a tu dobu bych po téhle stránce musela vysloveně zbožňovat a neoholené pány doslova milovat.
Jenže Alexandr Veliký (pro mě se tím teda stal Menším) později přispěl k tomu, aby se vojáci začali holit. Že prý by je nepřítel mohl za vous tahat a přemoci je tak. Cože? Promiň, Sašo, ale naštval jsi mě.
Nejspíš tedy trpím lehkou formou hirsutofilie. Vousy se mi nelíbí, jsem na ně totiž absolutně ujetá. Do téhle úchylky patří i další ochlupení, třeba to na hrudi nebo rukou a nohou. Víc to všechno vynikne na tmavších typech, ale mně se líbí vousy jakékoli přírodní barvy.
Nemůžu už ale říct, že se mi líbí všechny druhy vousů. Jak můžete vidět např. ve zmíněném článku, některé střihy jsou vyloženě směšné. Do vousů bych asi nezapočítávala kraťoučké strniště, i když i to se mi líbí. Mnoha mužům vůbec nesluší, ale myslí si díky němu, jací chlapáci to jsou. Je ale pravda, že pár denní strniště nejlíp píchá, zatímco pořádný pěstěný vous (mě osobně) hladí.
Povšimněte si, prosím, toho přídavného jména „pěstěný“. Pánové, to není tak, že se o své vousy nebudete starat, necháte je růst, jak se jim zlíbí, a userka před vámi padne na kolena s pusou dokořán! Mějte na zřeteli, že na různých místech vaší tváře vám vousy rostou různě rychle. Nevypadá to hezky, když máte knírek, který vám už skoro překryl horní ret, zatímco na tvářích vypadáte zatím spíš jako ušpinění. Zastřihávejte si tedy vousy na stejno. Taky se vyplatí si upravovat ohraničení vousů, třeba zrovna na tvářích. Je to dost vidět, když ta linka není jasně daná, ale sem tam se chlup objeví i jinde.
Co vám ale budu povídat, vždycky se mi víc budete líbit s jakkoli neupraveným porostem, než bez něj. Ledabylost v tomhle případě neberu jako prohřešek, protože jsem vděčná, že se na vaši chloubu můžu vůbec podívat a zaplesat.
Ne jako dneska, když mi do práce poslíček nesl balíky. Býval to vysloveně fešák! Vousy přesně podle mého gusta, navíc se choval tak odměřeně, že se ho prostě musíte zmocnit! Dnešní den mi ale zkazil. Oholil se! I ty, Brute! Proč jsi mi to udělal a zradils? Co vám budu povídat, ani ty dveře jsem mu nepodržela otevřené. Takhle mu prostě podržet nemůžu. Jestli mi ale udělá radost a jednou se ve dveřích objeví zarostlý, pak se nebudu bránit podívat se zase do jeho rezavé dodávky s nápisem začínajícím na „G“. To písmeno předem slibuje mnohé.
(1) 19 fascinujících věcí o vousech (co neznáte). [cit. 2015-03-31]. Dostupné na WWW: <http://www.jenpromuze.cz/start/mixer/5357-19-fascinujicich-veci-o-vousech-co-neznate>
Nadpis je parafrází na známý výrok Aula Gellia (jenž sám byl nositelem krásného plnovousu): Barba non facit philosophum. – Vousy nedělají filosofa.
* Článek je přiřazen k tématu týdne „I ty, Brute?“