Rubriky
Češtinářský koutek

I po tmě můžeme být potmě.

Říká se, že člověku, který hodně čte, jde lépe pravopis, protože si ho tím dlouhodobým koukáním do textu vštípí tak nějak podvědomě. Samozřejmě se předpokládá čtení takové literatury, která je psaná nádhernou bezchybnou češtinou. Myslíte, že když na mnoha blozích čtu různé chyby, může si je můj mozek naschvál pamatovat a chtít je pak opakovat? Brr!
Co mě už totiž opravdu nebaví, je neznalost rozdílu mezi slovem potmě a slovním spojením po tmě. Za poslední týden jsem tuhle chybu viděla v několika článcích na tomto serveru.

Přitom je to úplně prosté. Příslovce potmě nejspíš použijete častěji, a tak s ním začnu.
Slovo potmě nese význam za tmy nebo ve tmě. Kdykoli chcete mluvit o tom, že jste něco (ne)dělali v té části dne, kdy je tma, případně bez osvětlení, zvolítu tuto variantu.
Např.:
Někteří lidé upřednostňují sex potmě.
I potmě jsem v dlaních cítila, jak stoupá jeho vzrušení.
Na druhou stranu spojení po tmě snad v reálném životě ani nepoužijete. Nebo zřídkakdy.
Např.:
Udýchaní jsme ze sebe slezli a rozsvítili. Světlo, jež následovalo po tmě, nás oslepilo.
Po promilované noci následoval promilovaný den – po tmě přišlo světlo, aniž bychom ho brali na vědomí.
Řekněte sami, už jste snad někdy použili tu druhou variantu? Pokud ne (jako že vás asi bude většina), pak si stačí zapamatovat tu první možnost potmě a na 99 % neuděláte chybu.

36 reakcí na „I po tmě můžeme být potmě.“

Příklady užití slov jsou velmi inspirující ;-). No nějak nevím že bych měla s něčím takovým problém (myslím tím zmíněná slova) ani nevím kdy jsem ho naposledy použila. Navíc mám na psaní slov trochu vizuální paměť a ta mne zklame jen málokdy. :-)

Aspoň že chyby fláká víc lidí než jen já. :-D Moje metoda není ani tak chytrá jako spíš vyčuraná. Co nevím jak se píše nebo kde váhám, tak to nepíšu. Vymyslím jiný způsob jak celou věc napsat a TO co nevím nepíšu, takže se vyhnu tomu co nevím jak se píše :-P

[1]: Nad tímhle slůvkem jsem zapřemýšlela, že by si to podle něj třeba lidi mohli pamatovat, ale pak jsem si řekla, že to prostě musí pochopit i jinak. Ať už se u mě na blogu usmíváš jakkoli, jsem tomu ráda.

[2]: Vizuální paměť je dobrá věc, ale všechno asi nezachrání.

[3]: Problém je, že lidi někdy dělají chyby nevědomky. Myslíš, že víš, ale přitom nevíš.

Teda takové příklady na po tomě a potmě jsou hezky zapamatovatelné! Měla by jsi vydat nějaká pravidla českého jazyku v tomto znění! :-D Hlásím se jako první zájemce o jeden výtisk! :-)

[2]: Vizuální pamět některých VIP blogerek a blogerů je do nebe volající, zřejmě si myslí, že píší spisovně a přitom hanba číst…, ale to se tebe Wendy netýká, až za 30 let! :-D

[8]: Tak já měla na mysli blogerku – ne blogera, ale to je jedno! :-D Na "porcelánovou pannu" jsem byla upozorněna, že je "dobrá", tak jsem tam minulý týden zašla a u toho druhého článku, na který jsi dala odkaz bylo asi 16 komentářů. Jsou nějaké umazané… O_O to je škoda, že Panna maže komentáře, ale s tím pradědečkem jsi userko fakt dobrá! Pravda, kterou muži neradi, setsakra neradi přijimají! Ale od děvčete jako ty – jí snad překousnou! :-D  :-) Nebo, možná zase komentáře Porcelánová panna vymaže?! :-D

[9]: Já jsem těmi staříky měla na mysli i ženy 😉 Jestli se sem Porcelánová panna ještě podívá, možná ti to smazání komentářů vysvětlí. Snad můžu prozradit, že to nebylo z její iniciativy.

Škoda, že takové příklady jako sex potmě i po tmě (po rozsvícení) nejsou v učebnicích mluvnice, mohlo by to přispět k větší gramotnosti národa.

Včera mě pobavila jedna blogerka, která v pohyblivém panelu radila, jak mít úspěšný blog, a jedním z bodů jejího návodu bylo, že by se autor měl vyvarovat hrubek v písemném projevu, protože to každého odradí a už pak na blog nepřijde. Přitom sama v tom textu měla nejméně 10 chyb, asi 5-krát napsala "by jste", o chybějících čárkách ani nemluvě.

[12]: Jen jsem si pomyslel něco o její sladké nevědomosti.
Ale v některých částech mluvnice si nejsem jistý, např. v psaní velkých písmen (zejména u dlouhých názvů církevních staveb).

Tvá gramatická okénka mě opravdu zajímají a leckdy se něco přiučím, třeba rozdíl mezi 4 % a 4% jsem neznal. A navíc je píšeš velmi čtivě, s mnemotechnicky dobře zapamatovatelnými příklady 🙂

[14]: To je milý, díky :* Ano, taky souhlasím s Morpheovým "nevědomost je sladká". Problém je, že to platí jenom pro toho jedinýho člověka a ne pro jeho okolí. Já jsem si ten zmíněnej článek vůbec neotvírala, tak ani nevím, jak hrozný to bylo. Když tak mi můžeš napsat odkaz.

Jsem si tak představila, jak to asi vypadá, upřednostňuje-li někdo sex po tmě.
"Franto, neblázni, vždyť už je večer, až zejtra!"
"Hele, Mařeno, vstávej, už je sedm, je světlo!"
:-D  :-D  :-D

[16]: Z mý zkušenosti to byl argument: "Když mně se chce většinou ráno!" :D Nikdy jsem to ale nepitvala do tý míry, jestli na to má vliv samo světlo, které přichází po tmě 😉

[15]: Odkaz neumím napsat, protože přesně podle prozíravého předpokladu autorky mě její blog odradil, adresu jsem si nepoznačil a už ho nenajdu.

[17]: Ráno je to (prý) nejlepší, člověk je odpočinutý, večer zase dobré na usnutí, jen by k tomu nemělo dojít při styku 😉

Prokletý pravopis, vůbec si neuvědomuji, jestli jsem někdy použila potmě nebo po tmě, ale každopádně mně to teď utkvělo  v paměti…

[12]:[15]: To je zvláštní, já jsem někdy na Srdci blogu četla článek od Standy, že do pohyblivého blogu jsou vybírány jen ty nejvýtečnější!! blogy (cha,cha,ha,ha), které dokáží ostatní blogery oslovit a jsou tudíž velmi kvalitní… ???
Skutečně to bylo Miloši v pohyblivé části titulní stránky? :-)

Apropo…problematika – by jste – je ale trnem v oku mnoha blogerů, ani já s těmito slovy nejsem velká kamarádka! :-!

[18]: Tím líp, já si radši přečtu o jeden článek víc u tebe 😉
Nemělo by k tomu dojít při styku? Proč? To se nevylučuje, ne? 🙂

[19]: To jsem ráda! Prokletý trochu je, ale to zvládneme.

[20]: Žádný "BY JSTE" neexistuje! :-? :-D Já vím, byl to jenom příklad, ale stejně mě to bolí do očí i uší.

[17]:

[18]: Čital som vo vedeckom časopise, že "páni" majú nadránom nejaký "výsyp: či "násyp" hormónov a ten by sa mal teda dať nejak využiť. Problém je, že keď sa zmení zase čas na letný, tak zase nebude na to čas. Zase to bude len "potmě" nadránom a po tme nočnej bude naďalej nadránom panovať hnusná tma nad ránom šedivým.
(Pochopil som tú gramatiku a rozhodol sa ako rezultát, že to budem robiť naobed a na obed si dám niečo pikantného, aby, keď pôjdem zase pracovať poobede, som po ťažkom obede nebol príliš ospalý…ale to sa mi už myšlienky akosi zmotali, tak si radšej budem dávať cely deň, tam ten gramatický problém nevyvstane, odpadne, zapadne, poklesne, klesne, odumrie…ako ten nositeľ môjho "chtíču"!)
Mimochodom tak krásne slovo ako "chtíč" slovenčina nemá, teda čo by to tak špeciálne a srandovne vyjadrovalo…
Veľmi zaujímavy gramatický "koutek" ináč, zaslúžil by pravideľnú rozhlasovú reláciu, hneď po "Das Wort zum Sonntag"!

Za slovo "výsyp" dvojbodka nepatrí, to je preklep a slohovo trikrát po sebe použiť "zase" je zase primitívne. (Synonyma "opäť", "znovu" sa ponúkajú. Ale mňa aspoň omlúva, že myslím v troch jazykoch naraz a prepínam klávesnice na tri rôzne, ja mám teda "bónus", nielen preto, že som taký "milučký"…) ;-)

[8]: hlavne ad/6
Tip: Začni s knihou hneď a hlásim sa ako ilustrátor, ak to bude treba kresliť potmě a keď sa po práci rozsvieti a bude po tme, tak precitneme do oslepujúceho svetla slávy…a bude "poparáde po paráde!", ale to už je nejaký násilný či znásilnený priklad, oder? :D

[8]: Citát: Vydat knížku je můj sen! Díky za tip, jak začít :-D

[7]:: Nechte už s VendyW [2]:: ty staříky na pokoji! :-P P.S. Četly jste u Porcelánový panny, (komniec citátu)

Skutočne nechajte nás, dobrotivých chlípnych starcov na pokoji, lebo skončime ako u Jonas Jonassona, vid aj blog http://p.vapenik.blog.cz !

Jedného dňa sa nahneváme a skočíme vám rovno do okna…či tak nejak!

[22]: Už od rána přemýšlím, co ti tady na tolik řádků odepíšu 🙂
Takže… Slovenštinu si nedovolím opravovat, ale česky by slovo "nadránem" fakt neuspělo :-D Vlastně je to vtipný, připomíná mi to, když je někdo opilej – nadranej, tak by to byl nadrán: "To jsem tak šla s tím nadránem a najednou se poblil na chodník!" :-!  :-D  :D
Bože! Ten "pooběd" a "naoběd" je taky hrůza o:) Neber to "potmě" jako nějaký východisko pro všechna slova! 8-O
Proč je pro tebe "chtíč" srandovní?
Rozhlasovou relaci? To děkuju!

[23]: No "milučký" jsi! 🙂 Ale není to jediný bonus, kterým oplýváš.

[24]: Ano, docela dost slov jsi v těchhle svých komentářích znásilnil!
Díky za nabídku ilustrací, s tím bych se neodvážila kalkulovat.

[25]: Na Stoletého staříka se u Čerfa teprve chystám, ale jinak bych si v téhle souvislosti nikdy nedovolila mluvit o tobě! To patřilo jiným skvadrám 8-)

Myslim, ze som to trochu s tou gramatikou aj v slovencine prehanal. (Mam kopu aktualnych problemov, obdobie ako "verhext", teda pocarovane zlym carodejnikom, tak som len pischal, co slina na jazyk – nerozmyslal moc…Ale pobavil sa vyborne, zaco Ti prinalezi velka vdaka.) (V dalsom priebehu dna ma totiz smiech uz totalne presiel…) :-(

[27]: A proč je srandovní ten "chtíč"? :-)
Mně se líbí, že píšeš, co tě napadne. Že máš horší období se mi už tolik nelíbí.
To mluvíš o kterém příběhu dne? :-|

[9]: Smazat komentáře nebyl můj nápad. Ostatně jsem za smazání dostala ''nadáno'' od mého milého který měl po těch komentářích pifku na Pavla. V hlavě mi zůstala jeho věta '' Nezdá se ti že to už přehání? Zve tě na focení, chce aby jsi přijela…Hlavně že pořád zmiňuješ mě. '' Vím že mazání komentářu 80% blogerů nesnáší, ale už to neudělám :-P :D

Tak, a já jsem měla ale na mysli  jen a jen to že mám díky přečtení mnoha a mnoha knih docela dobře vycičenou vizuální paměť a vůbec jsem neměla na mysli nic proti onomu blogerovi který se opět potrefeně ozval….. ta poznámka byla k tom že jsi zvolila zajímavá témata k přiblížení a že já nemám problém s těmi slovy. Nic víc ani nic míň jsem tím nemyslela, že si to někdo vyložil jinak me mrzí.

[30]: Já vím, je to moje chyba, já jsem tě do toho komentáře č. 8 schválně zahrnula, protože jsem věděla, že budeš vědět, o co kráčí, a chtěla jsem, aby sis to taky přečetla :D Ale co už.

[29]: Tak to je dobře, že už to neuděláš, to se budu těšit na další výplody jak v tvých článcích, tak v komentářích.

[15]: Zajímavé, že vám vadí neznalost rozdílu mezi "po tmě" a "potmě", s tím mimochodem souhlasím, ale nevadí vám, že píšete "To je milý…", "…pro toho jedinýho…", "zmíněnej článek", "…jak hrozný to bylo…". Dál už jsem komentáře nečetl, ale vsadím se, že jsou všechny v tomto stylu. To je zase věc, která mě u psaného textu vadí. :-P

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *