Rubriky
Češtinářský koutek

4% menšina má 4 %

Pravidla pro psaní znaku procenta (%) hodně lidí vůbec nechápe. Je totiž rozdíl, když před znak dáte mezeru, anebo když ho přilepíte hned za číslo.

Základ je jednoduchý. Pokud chcete vyjádřit přídavné jméno, pak mezera není třeba.
4% – čtyřprocentní – 4procentní
Př. O homosexuálech se nesprávně uvádí, že jsou 4% menšinou.
Opravdu se to nepíše takhle: 4%ní ani 4%-ní. V dalších případech jsem zaznamenala třeba 40ti%ní. Podobné patvary sice vidíme obzvlášť na blozích dost často, jsou ale špatně.
Mezeru tedy umístíme tehdy, pokud mluvíme o podstatném jménu.
4 % – čtyři procenta – 4 procenta
Př. Homosexuálové opravdu netvoří pouze 4 % ze společnosti.
Pro jistotu pár dalších příkladů pro ty, kdo se kvůli gayům nemohli soustředit na poučky:
Obsah alkoholu v tomto víně je asi 11 %. Jedná se o 11% alkohol.
V obchodě se po Vánocích rozmohly až 50% slevy. Na výloze byl plakát hlásající „slevy až 50 %“.
O svého manžela se můžu kdykoli opřít, představuje pro mě 100% jistotu. Na svého manžela se můžu spolehnout na 100 %.
Pokud se vám stane, že číslo, za kterým následuje znak procenta, skončí jako poslední na řádce, zatímco „%“ skočí na řádku další, pak byste měli odenterovat na další řádku i ono číslo, aby dvojice zůstala spolu. Pokud před tím byla ještě předložka, jako v mém posledním příkladu („na 100 %“), pak by i ona měla skončit na další řádce, protože se váže k následujícímu slovu.

14 reakcí na „4% menšina má 4 %“

Pro středně pokročilé, kteří umí (a mohou) používat HTML entity, doporucuji vrazit mezi číslo a znak procenta tzv. nedělitelnou mezeru " " bez uvozovek. V době, kdy se může text zalamovat podle aktuální šířky okna je to praktičtější než odenterování.

Že % za číslem bez mezery má význam přídavného jména, jsem nevěděl. Díky za rozšíření obzorů.
S mezerou je to jako množství s fyzikální jednotkou, např. 4 m = 4 metry.
Ale kdybych napsal 4m, mělo by to význam čtyřmetrový?

[2]:Když se před \&nbsp (non breaking space) vloží zpětné lomítko, nemělo by se to interpretovat jako přechod na nový řádek s předchozím slovem (některé editory to pro předložky umí zajistit automaticky), ale jako obyčejný text.
I ve Wordu lze tuto tvrdou mezeru vložit, a sice přes Ctrl+Shift+mezerník.

[1]: Sice jsem to vygooglila, ale stejně jsem nenašla to, co řekl teprve Miloš, že ve Wordu stačí ctrl+shift+mezerník. Každopádně dobrej tip, dík 😉

[3]: Jo, jo, 4m by znamenalo čtyřmetrový. 20km – dvacetikilometrový. 5kg – pětikilogramový. Hlavní je nepsat za to číslo ty rádoby spisovný koncovky (hrůza: 4m-ový, 8-mikilometrový, 12-tiprocentní, od 5-ti atd. atd.)
Dík za tu zkratku, až začnu konečně psát diplomku, bude se to hodit. Zatím jsem na tyhle případy používala jenom shift+enter.

Tak teraz to konecne viem, ze som 100% cvok a urcite sa teraz o 100 % zlepsim. Budem potom 100% cvok, zlepseny o sto percent, ale som s matematickou gramatikou na konci: Budem teda 200% cvok alebo len cvok na 200 %? Existuje nieco na "dvesto percent", alebo je to vzdy len na "sto percent"? Radsej sa budem matematickej gramatike vyhybat a vyhlasim sa za 100% analfabeta…

Dobry start do noveho tyzdna, nech sa vsetko 100% splni na 150 %.

userko díky, poučit se ráda nechám. Ani nevíš jak mě vytáří blogy seniorů, kteří denodenně píší na titulce články a hrubkami se to jen hemží. :-( Ale každého vizitka jak píše, že? O_O  :-D

[5]: Minimálně o čtyři? To je dost, to asi přeháníš :-)

[6]: Nádhernej komentář přesně podle pravidel 😉 Nemusíš se řídit 100 %. Můžeš si zvolit jakoukoli hodnotu, ale kdo by se s tím pak počítal?! :-x

[7]: Vizitka to určitě je ;-) Já článek, ve kterym je moc trapných chyb, ani nečtu a zavřu ho třeba v půlce.

[9]: Hrůza, no ;-) Aneb proč dělat věci jednoduše…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *