Rubriky
TT (témata týdne)

Vousy nedělají filosofa, ale mě

Já vím, že web jenpromuze.cz není zrovna studnicí zaručených vědomostí, ale pojďme mu na chvíli věřit. Dočetla jsem se tam totiž, že jsem měla vyspět už ve třetím století: „Už v roce 271 našeho letopočtu svatý Klement z Alexandrie prohlásil: „Znamením muže je vous. Je proto nekřesťanské znesvětit symbol mužství.“ Prostě všem řekl, že by se neměli holit. To se dochovalo až do středověku, kdy například možnost dotknout se vousu králů, byla velká čest.“ (1) Vždyť to pořád říkám, že vousy našeho Kinga jsou dotykůhodné a byla by to pro mě čest!

Tehdy tedy oholení mužské tváře znamenalo znesvěcení. To je přesně moje myšlenka a tu dobu bych po téhle stránce musela vysloveně zbožňovat a neoholené pány doslova milovat.
Jenže Alexandr Veliký (pro mě se tím teda stal Menším) později přispěl k tomu, aby se vojáci začali holit. Že prý by je nepřítel mohl za vous tahat a přemoci je tak. Cože? Promiň, Sašo, ale naštval jsi mě.
Nejspíš tedy trpím lehkou formou hirsutofilie. Vousy se mi nelíbí, jsem na ně totiž absolutně ujetá. Do téhle úchylky patří i další ochlupení, třeba to na hrudi nebo rukou a nohou. Víc to všechno vynikne na tmavších typech, ale mně se líbí vousy jakékoli přírodní barvy.
Nemůžu už ale říct, že se mi líbí všechny druhy vousů. Jak můžete vidět např. ve zmíněném článku, některé střihy jsou vyloženě směšné. Do vousů bych asi nezapočítávala kraťoučké strniště, i když i to se mi líbí. Mnoha mužům vůbec nesluší, ale myslí si díky němu, jací chlapáci to jsou. Je ale pravda, že pár denní strniště nejlíp píchá, zatímco pořádný pěstěný vous (mě osobně) hladí.
Povšimněte si, prosím, toho přídavného jména „pěstěný“. Pánové, to není tak, že se o své vousy nebudete starat, necháte je růst, jak se jim zlíbí, a userka před vámi padne na kolena s pusou dokořán! Mějte na zřeteli, že na různých místech vaší tváře vám vousy rostou různě rychle. Nevypadá to hezky, když máte knírek, který vám už skoro překryl horní ret, zatímco na tvářích vypadáte zatím spíš jako ušpinění. Zastřihávejte si tedy vousy na stejno. Taky se vyplatí si upravovat ohraničení vousů, třeba zrovna na tvářích. Je to dost vidět, když ta linka není jasně daná, ale sem tam se chlup objeví i jinde.
Co vám ale budu povídat, vždycky se mi víc budete líbit s jakkoli neupraveným porostem, než bez něj. Ledabylost v tomhle případě neberu jako prohřešek, protože jsem vděčná, že se na vaši chloubu můžu vůbec podívat a zaplesat.
Ne jako dneska, když mi do práce poslíček nesl balíky. Býval to vysloveně fešák! Vousy přesně podle mého gusta, navíc se choval tak odměřeně, že se ho prostě musíte zmocnit! Dnešní den mi ale zkazil. Oholil se! I ty, Brute! Proč jsi mi to udělal a zradils? Co vám budu povídat, ani ty dveře jsem mu nepodržela otevřené. Takhle mu prostě podržet nemůžu. Jestli mi ale udělá radost a jednou se ve dveřích objeví zarostlý, pak se nebudu bránit podívat se zase do jeho rezavé dodávky s nápisem začínajícím na „G“. To písmeno předem slibuje mnohé.
(1) 19 fascinujících věcí o vousech (co neznáte). [cit. 2015-03-31]. Dostupné na WWW: <http://www.jenpromuze.cz/start/mixer/5357-19-fascinujicich-veci-o-vousech-co-neznate>
Nadpis je parafrází na známý výrok Aula Gellia (jenž sám byl nositelem krásného plnovousu): Barba non facit philosophum. – Vousy nedělají filosofa.
* Článek je přiřazen k tématu týdne „I ty, Brute?“

51 reakcí na „Vousy nedělají filosofa, ale mě“

Mně se vousy líbí jak na kom, když se jakožto mladá holka přenesu přes ten závratný fakt, že vousy dělaj chlapáka, kterého nutně po svém boku potřebuji, ne nějaké středoškolské ucho! :D No, s tím zastřiháváním je to fakt. Přítel si nechává narůst vousy po stranách tváří, na bradě a pod nosem. Jenže ten knírek.. Vypadá prostě divně. Už to nejsou takové ty panické trichomy, které jsme vídali na základce, ale zároveň to ani není plnohodnotný knír, a navíc, on sice vypadá poměrně mužně, ale přesto má tak něžný pohled, že se ten knírek k němu prostě nehodí, dělá mu to divný výraz v obličeji, alespoň v téhle podobě. Tlačím na něj tedy už několik dní, aby ten knírek shodil, ale vousy ať klidně nechá. Docela by mě zajímalo, jak by vypadal s delšími, ještě jsem ho tak neviděla. Podobný experiment na něj chci ušít i s vlasama, jenže zatím nevím jak :D

Pokud je vše ponecháno jen na mém rozhodnutí, beru to čistě prakticky, upřednostňuji osobní komfort a holím se tak dvakrát do týdne. Ale co si budeme povídat, muže v těchto věcech často formuje žena. A pokud může gentleman udělat radost ženě, jde nějaké drobné osobní nepohodlí často stranou. S poslíčkem-krasavcem bych to tedy rozhodně nevzdával :-).

Raz v živote som podlahol rozmaru, alkoholu a nárazu, návalu energie. Oholil som si bradu a neopálená koža svietila ako mesiac v splne. Tiffany, domáca vládkyňa, vtedy asi šesťrocná mačka, sa pohoršene podívala, zaliezla pod stôl a nevyprávala sa so mňou asi mesiac. Deti tvrdili, že mám nejakú malú hlavu a odvrátili sa odo mňa, zanevreli. (Oni sa v škole chvastali, že mám cez sto kilo a tak…)
Ale korunu tomu nasadila susedka, keď ma na schodoch pozdravila "Grüezi FRAU G.", tak to bol asi posledný "hřebík" do mojej hladko vyholenej tváre!
PS Zaujímavé, posledný, kto si to vôbec všimol, bola pani manželka!!! (Denné starosti a stress?)

Tak nevím jestli bych tě měla kdy pustit do přítomnosti mého s vousy upravenými leč šedivými muže. :-D .Nejdřív si je nechával jen během zimy když tvrdil že při fujavicích kdy čekal na MHD ho aspoň nezebe huba. Pak zlenivěl a přestal se holit i v létě. Já osobně mám ráda kratší sestřih ale co mne vyloženě odpuzuje je holá hlava a plnovous a la Marx a Engels. Jedinej týpek kterýmu to ještě jakž takž jde je herec Hynek Čermák, ale on se svou drsňáckou tváří to dá. Jinak poslední nejnovější trend ostříhání s výraznou patkou a dlouhým vousem je pro mne něco nepřekousnutelného a doslova odporného. Promiň že jsem zklamala …..

[6]: Nezklamala, čím míň žen se to bude líbit, tím víc vousatých mužů zbyde pro mě o:) Ten trend máš na mysli tohle: http://www.menshairstyletrends.com/wp-content/uploads/2014/04/Undercut-for-Men-with-a-Beard-.jpg?db06fe ? :D

[4]: Cože? Kočky (a jak píše VendyW i psi) si takhle všímají? :-D No, je pravda, že u partnera jsem si ze začátku taky všímala každý malý změny na vousech, ale postupem času už mi musel sám říkat: "To jsem si je pěkně zastřihl, co?" :D Ach jo, my partnerky. P.S. Máš z toho holého období fotku? Anebo radši ne! :D

[3]: A co je na tom oholení (a celkově i procesu holení) praktickýho? Mně se zdá, že nechat všechno bejt je praktičtější? o:)

[2]: Chápu :D A jak je na tom tvá vlastní tvář?

[1]: To by mě zajímala fotka přítele, protože třeba to divně připadá jenom tobě…? :-) "panické trichomy" :D to mě dostalo. Teda až poté, co jsem si našla, co to je 🙂 Ty chceš, aby měl dlouhý vlasy? Jako nějak hodně dlouhý?

[7]: Tak tohle ještě jde, protože ty fousy jsou krátké. Děs běs je to když jsou opravdu tipu Engels – Marx. Jo a k tomu ty brýle s černou silnou obroučkou. Brrrrr….. já jsem na ty strnišťáky, nebo by se mi i líbil ten koloušek z té fotky anebo alespoň knírek. Ale je fakt že prostě takovej Bartoška, Kratina nebo Abrhám jsou s těmi bílými vousy neodolatelní!

[8]: A co teprve Svěrák! <3
Je fakt, že kvůli tomu, že vousy jsou teď moderní, si najednou připadám jako nějaká pipka, co se tý módě taky podřizuje svým vkusem, ale já vím svý! Máš pravdu, že móda těch hipsterských brýlí mi taky vadí. Navíc když je nosí někdo, kdo ve skutečnosti brýle nepotřebuje, a má tam obyčejný skla (v horším případě tam žádná sklíčka nemá). Takže třeba tenhle fešák se ti nelíbí: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/4e/d1/a2/4ed1a2c2f2f3c02534cbc52ad9b5b400.jpg ? 🙂

Některému mužskému vousy sluší, některému sluší knírek, je to různé, nelze paušalizovat… ;-)
Moc se mi líbí knírek a mužské Ego Hercule Poirota i přesto, že má téměř holou hlavu a je maličký, pro mě už krása takovou roli nehraje! :-)  ;-)

[7]: Nějak moc dlouhé ne, ale mám slabost pro dlouhovlasé fantasy typy, ovšem musí se o ty vlasy starat, přirozeně. To on se zrovna stará, ale vlasy má vlnité, takže v krátkém stavu mu od hlavy neupraveně trčí, pokud mu to neučísnu. Ale narůst si to asi nenechá, prý by vypadal blbě :D

[7]: Kdysi, tak kolem 25 let jsem nějakou dobu nosil plnovous, protože se mně nechtělo holit, později jsem přešel na holení zhruba jednou za týden, dnes se holím jednou za 2-3 dny, takže nejčastěji vypadám jako špatně oholený 🙂

[10]: Hmm, na to bych se mohla zaměřit příště "co mě vyloženě odpudí" :D

[11]: Ne, to bych právě "bez brady" nepodlehla, ale můžeme to zkusit! Já se pak když tak uklidním tou fotkou z mládí, kde vousy máš.

[12]: Jo, to máš pravdu, ale já jsem ještě neviděla nikoho, komu by vousy přímo neslušely ;-) Ale dokážu si představit, že někdo jinej by o tom samém pánovi řekl, že mu nesluší. Otázka vkusu, no.

[13]: Líbí se mi na tom tvym komentáři to slovo "všimla jsem si". Přesně! Je to podvědomá věc.

[14]: Tak já jsem si představila Legolase, mám to správně? :-D

[15]: No jo, měli jsme se potkat dřív, zdá se mi, mohli jsme se vznášet výš nad zemí, měli jsme se potkat dřív o pár let… :-D

[16]: Tak to máš ty, jo?

[17]: Áha, to je ale škoda! Pro mě.

Pěkný článek, konečně žena, která ocení vousy. Já jsem zcela oholen už dlouho nebyl, naposled snad v pubertě. Od té doby jsem zkusil snad všechno, kromě knírku. Poslední dobou zůstávám věrní bradce. :-)

[20]:jen na pána prstenů :-D  ;-). Ostatní fantasy mi nějak už moc neříkalo. j
Ještě snad to princátko v letopisech Narnie. Ale to byl takovej koloušek, zatímco Aragorn to byl CHLAP! I když v Návratu krále už byl s tou královskou čelenkou moc civilizovanej. Vůbec tahle role je příkladem jak herec ve své civilní podobě je skorem nezajímavá tvář, ale staší obarvit vlasy na tmavo a nechat narůst to správné strniště a je tu MUŽ který má charisma jak bejk! :D

[23]: Viděla jsem ho v Dokonalé vraždě (aspoň myslím že se to tak jmenuje, hraje v tom Douglas, Paltrow a Mortensen) a to jsem se až osypala jak je to nezajímavej obličej :-(.

[25]: S knírkem jedině Freddie Mercuryho-to je pro mě Ego, před tím nejen taju! Samozřejmě ještě před Ferdou blogovým, kerý u mě píše básničky, ale nevím, zda-li ho userko znáš? ???

[27]: To je někdy userko lepší, než mužům rozumnět, na to letama příjde i ty! :-)
Ferda je moje virutální láska již 6 let a nikdy ho nikdo neodhalil, což je něco víc než úžasného. A věř či ne, pokkoušelo se tu již o to mnoho blogerek! :-D
No vidíš, nevím vůbec jak vypadá a přesto je mi děsně sympatickej! Nejsem divná? :-D  ;-)

[30]: No…, jak psal Standa ten článek, že když je na blogu fotka je pro něj ten blog "vyspělejší" či "lepší-až nejlepší"…tak jsem to myslela proto – víš?
Je mu jedno jestli je to mladá holka nebo babka, ale když se neodhalíš – máš smůlu! O_O Ale promiň, to je mimo tvé téma… ???

[31]: Mimo téma mi nevadí. To, že to napsal Standa, pro mě nemá žádnou hodnotu, co se týče toho, jestli to je, anebo není pravda. To mi připomíná, že chci namalovat ten příspěvek do soutěže! Jenže jsem tak lííínááá.

Tak.mozna ne nezajimavej ale urcite ne ta peknej jako Aragorn ;-) . Ale to je samozrejme dle ffkusu kazdeho. Spis jsem chtela ukazat na tomhle prikladu ze vousy muzou a zmuzou hodne. Coz je zcela v duchu tveho clanku ;-)

[34]:Tak neda se rict ze by nebyl Orlando hezounek i bez vousu, a jako Legolas vypadal taky vcelku pekne na podivani ale je taky fakt ze az moc upravene :-D :-D

Dámy, vy jste s těmi mužskými idoly nějak rozjely :-), tak alespoň jeden tip z mužského pohledu – Keeley Hazell – prý má nejpěknější přírodní poprsí.
Ale filosofem ji také nedělají, abychom zůstali u tématu 🙂

Krásný článek a poučný, ale osobně vousaté muže moc nemusím, knírek beru když je pěkně zastřižený… ale bradku vážně nemusím, to by už musel být muž s velkým M, aby mě nevadila  kvůli jeho jiným a žádaným kvalitám… .. ale když už vousy, líbí se mě ležérní strniště, tak dva dny neoholená tvář, to už vousy nepíchají a mužům to docela sluší a vypadají mužně, ale musí si to udržovat… ale stejně preferuji hladké tváře a nebo slušivý knírek, ale nesmí být vypelichaný…

Na chlapovi tak nějak vyžaduji vous :D Pěstěný, samozřejmě. A když mu nesluší, tak alespoň "udržovaně" neudržované strniště … 0:)

Tak už vím jak se jemnuje ten styl s plnovousem a nagelovanou patkou. Lumbersexuál čili dřevorubeckej styl. Patří k němu kostkované flanelky, něco na způsob pracovních bot a fousy

http://adserver.adtech.de/adlink/1045/3902451/0/3567/AdId=12226407;BnId=3;itime=254357702;key=id1744458%252BPrask%252BFousaci;nodecode=yes;link=http://gdecz.hit.gemius.pl/lshitredir/id=bIfrCxByLEmMBi2PWOYHgZQbLU8uMEOFTLAMeiM9AdT.Y7/fastid=gikbhujdzjxnkwbacyynitqbmglg/stparam=kcrpgvqnpw/url=http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/Product/BrowseProducts?taxonomyId=Cat00000599&Brand=4294964770

[48]: Dík za upozornění 😉 Jo, tak o tom už jsem slyšela, máš pravdu. Akorát ta patka je podle mě ještě navíc, asi pro ty, kdo chtějí být hodně moderními a vystajlovanými dřevorubci :D

[50]: Díky! :D Sice reklama, ale příhodná! I když já proti tomu modernímu vousovství docela protestuju. To je ale holt úděl těch, kdo módu milovali ještě před tím, než byla moderní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *