Rubriky
Nezařazené

Spojovník či pomlčka? Aneb na délce záleží!

Kdo chce psát opravdu dokonale, neměl by opomenout rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou. Spojovník najdete na české klávesnici vedle pravého shiftu a nejspíš ho používáte i jako pomlčku. Jenže správná pomlčka je delší než spojovník a její používání má svoje pevně daná pravidla. Proč na české klávesnici není, to mi hlava nebere.

Pomlčku můžete vytvořit pomocí klávesové zkratky levý alt + 0150. Já jsem si to zapamatovala na první dobrou, takže doufám, že ani pro ostatní to nebude problém.
Kratší spojovník se používá v případě, že vyjadřujeme blízký významový celek spojených výrazů (např.: technicko-ekonomický, kuchař-číšník, propan-butan).
Dále v některých místních názvech: Frýdek-Místek, Ostrava-město.
Spojovníkem se také odděluje spojka li (víš-li, mohl-li). Pozor na slova jako zdali, nežli, čili, jestli apod.
Dále spojovník užíváme v některých jménech, v ČR hlavně tehdy, když jde o rodinnou tradici (Václav Nováček-Malý), v zahraničí např. Mao Ce-tung.
Některá cizí slova se také píší se spojovníkem: moucha tse-tse, play-off, ping-pong.
Spojovník není nikdy oddělený mezerami zároveň z obou stran.
Pokud je oddělený mezerou z jedné strany, vypadá to např. takto: dvou- až třílůžkový pokoj, 2- až 3lůžkový pokoj.
Spojovník se používá v mnoha dalších případech: v internetových adresách, v chemickém názvosloví, v matematice (n-tý), v různých kódech (ISBN).
Delší pomlčka se neodděluje mezerami v případě, že stojí mezi jednoslovnými pojmy (Suchý-Šlitr). Jakmile je aspoň jeden z výrazů víceslovný, je lepší kvůli přehlednosti přidat i mezery (J. Suchý – J. Šlitr).
Pomlčku můžete použít i pro místní názvy, které by šly jinak napsat se spojovníkem a bez mezer: Praha 6 – Ruzyně.
Čárky v souvětí můžete nahradit pomlčkou (Tento blog – ačkoli hlavně o erotice – pojednává i o pravopise.)
Pomlčkou nahrazujeme spojky „a“ (vztah učitel-žák), „až“ (v letech 2010-2013, strana 51-69, dálnice Praha-Brno), „versus“ (Sparta-Slavia).
Existují ještě další pravidla (např. jak je to se spojovníkem a pomlčkou na konci řádku), ale pro dnešek by vám tohle krátké shrnutí mohlo stačit. I tak je toho víc než dost.

20 reakcí na „Spojovník či pomlčka? Aneb na délce záleží!“

[1]: Mělo to být jediné. A taky jsem chtěla dodat, že to vlastně není správně, ale autorovi písničky, ve které se to tak zpívá, o gramatiku vůbec nešlo. :D

Před lety jsem o tom vedla diskuzi s přáteli. Pamatuju si to :), ale je fakt, že spojovník používám jako pomlčku. Trestuhodné to je ale na klávesové zkratky nemám pamatováka.

Alt + 0150, to je moje oblíbená klávesová zkratka. A taky Alt + 0132 a 0147 (české uvozovky). Na pracovním počítači je cvakám bez přemýšlení, ale doma trpím, mám notebook bez numerické klávesnice.
Zdá se mi to, nebo blog nežere pomlčky? Vypadá to, že je tu máš stejně dlouhé jako spojovníky.

Zajímavé téma, ale už teď tuším, že na rozdíl od ostatních ho nejspíš nezařadím k těm, na jejichž přesném dodržování budu lpět :-).

[2]: Vidíš to, se "spojovníkem" by mu holt nevycházely slabiky :-)

[3]: Já myslím, že to až tak trestuhodný není :D

[4]: … to mi povídej :-D To je jak minule, když jsem psala, která slova nemají zůstávat na konci řádku, a pak jich tam bylo několik.

[5]: Přesně! Jsi můj člověk, taky používám hlavně tyhle tři zkratky.
Nezdá se ti to, blog je někdy opožděnej.

[6]: Když vidím toho smajlíka, o těch se nikde nezmiňovali, jestli se jako jeho nos používá spojovník nebo pomlčka… 8-)

Kratší spojovník, delší pomlčka – v textu mně to ani nevadí, co ale vypadá hrozně, když se znaménko mínus u čísel píše v podobě krátkého spojovníku, tam musí být dlouhá verze. Pokud nepoužiju matematický editor nebo sazbu v LaTeXu, vkládám znaménko ze sady Symbol. Kombinaci levý alt + 0150 jsem neznal, vyzkouším.

S -li jsou vůbec potíže. Někteří lidé to píšou správně, jiní spojovník okázale ignorují a napíšou prostě "chcete li", no a pak je ta poslední skupina, která když vidí, že někde se to píše se spojovníkem, tak už před úplně každé "li" to znaménko dávají, nebo-li to pěkně prasí :-D

Neoddělování pomlčky delšími mezerami mě dostalo; to budu muset někde ověřit.

[5]: ;-)

[9]: Nejen na blogu. :-)

[11]: -li mě nebere až tak, jako : aby jsem, aby jste, by jste…to mám pocit, že mě teprve klepne!

[13]:Ověřeno a zjištěno, že pomlčka – až na výjimky – se píše s mezerou. Viz:
1. Pomlčku oddělujeme z obou stran mezerami, komplikovanější situace je pouze tehdy, pokud toto znaménko vystupuje ve funkci výrazů a, až, od … do … nebo proti (versus).
V případě, že jsou oba pomlčkou oddělené výrazy jednoslovné, píšeme pomlčku bez mezer.
2. Specifickým případem je užití pomlčky v zápisu víceslovných místních jmen. V těchto případech lze nahradit spojovník pomlčkou oddělenou mezerami, např. Praha 10 – Zahradní Město…
3. Stojí-li pomlčka na konci řádku, na dalším se neopakuje. Jestliže je řádek zalomen v místě pomlčky, která je od okolního textu oddělena z obou stran mezerami, pomlčka se ponechává na konci řádku. Na konci řádku ani na jeho začátku však nemá být pomlčka vyjadřující rozsah nebo významy ‚a‘ a ‚proti (versus)‘, píše-li se bez mezer – taková pomlčka se v případě nevyhnutelného zalomení řádku nahrazuje slovním vyjádřením.

© 2008–2016 Jazyková poradna ÚJČ AV ČR, v. v. i.    Právní upozornění    Provozuje: Centrum zpracování přirozeného jazyka FI MU

Tááááááááák jsem si oddechla, páč já píšu pomlčky s mezerami a bylo mi divný, že by to bylo furt a jen špatně. [:tired:]
Ale: psala jsem mezery i u pomlček, u nichž být nemá. Takže díky za upozornění. :-)

Konečně v tom zase někdo udělal pořádek! :-) Dělám korekturu školnímu časopisu a ač v tom leckdy nemám jasno, stejně vidím hafo chyb, které spolužáci píšou… :-D Naštěstí dělám časopisu i šéfredaktorku, tak do toho mám co kecat a můžu je poučit. :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *