Rubriky
Češtinářský koutek

Co nepsat na konci řádku

Už dlouho si při psaní dávám velký pozor na to, abych na konci řádku neměla znaky, které tam nepatří. Je jich spoustu, a tak jsem se rozhodla vám o nich říct v tomto článku. Bohužel ale nevím, jak se těmto chybám vyhnout na blog.cz, tak třeba mě někdo poučí. Vlastně ani nevím, jestli jde vyloženě o chybu, možná jde spíš o to, aby se text lépe četl, ale já mám pravidla ráda, češtinářská obzvlášť, tak se ráda snažím dodržovat i tato.

  • Samozřejmě koncem řádku nerozdělujeme číslo.
  • Na konec řádku nepatří předložky a já osobně se přimlouvám i za spojky. Takové „a“ na konci řádku mě vyloženě rozčiluje.
  • Nerozdělujeme ani následující čísla a značky, které k nim patří: 100 %, § 5, # 23, * 1989, † 2089, 10. str., 11 hod., s. 63, č. 13, obr. 1, tab. 3, 100 m², 10 kg, 21 h, 19 °C, 1 000 Kč, 250 €.
  • Na stejné řádce necháme i to, co počítáme, spolu s číslem, které určuje, kolik dané věci je: 555 lidí, 365 dní, 10 kilogramů, strana 2, tabulka 3, 5. pluk, 8. kapitola, II. patro, Karel IV.
  • Nerozdělujeme zápis měřítka mapy či poměr hlasů: 1 : 50 000, 3 : 2.
  • Spolu necháme i celý matematický příklad: 5 + 3 = 8.
  • Nerozdělujeme telefonní číslo, ačkoli ho rozdělíme mezerou: 0609 112 567 🙂
  • Nerozdělujeme zkratky a ustálená spojení: a. s., s. r. o., mn. č., př. n. l., T. G. M., PS PČR, FF UK, ČSN 01 6910.
  • Neoddělujeme výrazy: tj., tzv., tzn. od slov, která patří za ně.
  • Nerozdělujeme titul a jméno: Ing. Novák.
Samozřejmě jsem nejspíš zapomněla na další příklady. Určitě by se našly i nějaké výjimky, ale tohle je takový malý souhrn toho, jak by to mělo vypadat.

10 reakcí na „Co nepsat na konci řádku“

V HTML, v kterém se texty na Blog.cz ukládají, je třeba pro nerozdělení slov použít "tvrdou mezeru" (v anglických textech "non-breaking space"), která se vloží mezi spojovaná slova formou kódu
& nbsp;
——-
zde za & mezera nepatří, napsal jsem ji proto, aby se to nevyhodnotilo jako tvrdá mezera i v  komentáři),
blíže např. zde http://www.htmlbasictutor.ca/non-breaking-space.htm.
To ale znamená v editaci přepnout na režim HTML a tam upravuju jen odkazy, protože Word do nich nacpe milion formátovacích příkazů a pak text snadno překročí povolených 40 tisíc znaků).

Hodně dlouho jsem nevěděl, že % se píše k číslu s mezerou (podobně jako fyzikální jednotky), ještě bych přidal údaj o nadmořské výšce,
např. 2494 m n. m. (zpětně jsem mezery mezi n. a m. do řady textů z turistiky dopisoval).

[7]: Mně to moc vtipné nepřijde, omluvila jsem se za to předem. Ale fajn, možná bych mohla použít Milošovu radu a aspoň pro tenhle článek uplatnit tu HTML zkratku, abych se vyhnula podobným komentářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *