Rubriky
Češtinářský koutek

Už budu… zticha

Pro někoho je příslovce zticha samozřejmost, ale přesto chci upozornit, že se píše právě se „z“ na začátku.

Neřekneme si s tichem, ale z koho/čeho – z ticha.
Protože se jedná o příslovečnou spřežku, řídíme se původní předložkou, a tudíž na začátek napíšeme „z“.
Důležité také je, že příslovce zticha se píše dohromady. Pokud napíšeme „z ticha“, už nejde o příslovce. Vyjadřujeme jiný význam. Např.: Z ticha mi začalo pískat v uších.
Příklady:
Když mnou projede orgasmus, nikdy nedokážu být zticha.
Kéž by můj partner nebyl při sexu tak zticha.

29 reakcí na „Už budu… zticha“

Tedy userko mě dostaly ty tvé "příklady"! :-D  :-D
Kéž by nebyl můj partner při sexu tak zticha…to je věta přací, že? :-P
Jestlipak existuje partner, který při sexu řve jako túr/tůr/? :-D  :-D

Jak se píše "zticha" jsem věděla, ale mohu se zeptat na jiné "z", a to ve slově orgas/zmus? Je možné psát orgasmus i orgazmus? Někde jsem slyšela, že ano, ale nějak se mi to nezdá… píšu to s "s". :-)

[8]: Řve se jako "tur" 😉 Ty dlouhý verze v prvním pádě vůbec nic nejsou :D A jestli existuje, tak já jsem ho ještě nepotkala. Maximálně jsem zažila vzdychače, ale stejně to nebylo nic extra o:)

[9]: Jo, jo, jde oboje. Já to taky píšu se "s", protože jinak mi to až příliš připomíná "organizmus", kterej většinou píšu se "z" 🙂

Já budu s dovo (s kým čím – s dovolením) jedovka: "na začátek napíšeme…" na začátku napíšeme – na kom, na čem; nikoliv na koho co… nebo ne ? :-D

[12]: Já se klidně opravit nechám, ale jenom právoplatně. Jestli to takhle používat nesmím, tak chci důkaz 🙂 Podle mě se to může říkat i takhle. Taky přece říkáme "na konec napíšeme".

[11]: Já je mám ráda :-D Ještě jsem při styku s nimi nikdy nelitovala :D

[10]: userko prosím, prosím, napiš článek jaké by měl vydávat zvuky při orgasmu muž, aby žena věděla, že je takový, jakého by si userka při sexu představovala! ;-)

[15]: Ne, to nejde. Ani bych nechtěla, aby všichni řvali stejně. A vlastně ani nepotřebuju, aby řvali. Jenom aby aspoň trochu občas vzdychli a něco řekli a tak. To by mi stačilo.

[16]: Jsem o něco málo starší než ty :-D ,ale nějak se nemohu zbavit pocitu, že by muži rádi něco při orgasmu řekli, co ty na to Miloši ? ;-)  :-)

[13]:Já bych řekla "na konci", ale máš pravdu; začnu hlodat nad tím, kdy lze použít i ten Tvůj pád (gramatický) a proč já si myslím, co si myslím. :-D

[24]: userka slyšela ta tři slůvka, že by to byla ta óda? :D
Jsi zřejmě v této oblasti ód již vymřelý druh mužského, hm…, chtělo by tě to naklonovat, tak nejméně bilionkrát, viď userko? ;-)  :-D

[24]: Přímo při sexu ne.

[25]: Já nevím, není důležitá jenom oblast ód, ale i úd samotný a schopnost jeho využití :D o:)

[23]: Mně to vůbec hlavou nevrtá, jinak bych to přidala do seznamu otázek, na který se chci zeptat v ÚJČ. Ale tohle za to zrovna podle mě nestojí.

[8]: Ne, ale možná existuje nějakej, co řve jako středoškoláci na túře :-D

[23]: Napadá mě ještě, jestli by "nevypadalo líp" místo napíšeme používat s tím píšeme. Sice se tím mění i význam a nedá se používat obojí, ale zdá se mi to možné. Napíšeme kam – na začátek, píšeme kde – na začátku. Stejně jako jdeme kam – na hrad, jsme kde – na hradě. Možná to souvisí s nářečním (a mě vytáčejícím) zaměňováním kam a kde, kdy jsou lidi schopní říct jdeme kde, co už se z původní lokace značně rozšířilo i na ty, co takové nářečí nepoužívali, a přimotalo se to i sem, že říkají napíšeme kde 🙂

[27]:Tak jsem zahlodala – a nic moc. Leda snad, že koncovky mohou rozlišovat různé významy (např. význam času od významu místa), což odpovídá Vašemu podnětu.
Vymyslela jsem to tak, že – "čekal na začátek startu" je rozdílné od "čekal na začátku startu"…apod.
A tady jsem holt "cítila", že na začátku napíšeme z; což rozhodně není odůvodnění. Ale víc hlodat nebudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *