Rubriky
TT (témata týdne)

Sexy nevzdělanec

Začala jsem si psát s nějakým týpkem, že prý už dlouho shání moje telefonní číslo. To mě dost zaujalo, protože sehnat na někoho číslo není zase takový problém, že ano? Nakonec jsem si já zjistila jeho číslo a sama se mu ozvala. Je to asi týden, kdy si píšeme, ale jak víte, písemný projev já stavím na přední místo… ehm… všeho. Je pro mě stejně důležité, aby člověk, se kterým se stýkám, uměl správně česky, stejně jako by měl být třeba ohleduplný. Sama si uvědomuju, jak pokrytecké to vlastně je, ale nemůžu si pomoct. Když mi někdo napíše zprávu, do které dokáže zakomponovat třeba metaforu nebo aspoň přirovnání, jsem přešťastná. A teď si najednou píšu s mužem, který se mě ptá, jestli už mám nápat, co budeme dělat.

Pro mě je to utrpení dívat se na takováhle slova, která někdo úplně pošpinil! Nevím, jestli mi, mí čtenáři, rozumíte, ale čeho je moc, toho je příliš. Úplně první slovo, které mě zarazilo, bylo vyděl ve smyslu dívat se. Néé, moje naděje, že ten dotyčný bude skvělý kluk, se začaly rozplývat. Pak přišlo jestly. To už jsem si byla jistá, že v prvním případě bohužel nešlo o překlep a že takhle to prostě bude, že pokud si s tím mužem budu psát, tak budu muset snášet tyhle hrůzy. Když mi nabídnul setkání, vypadalo to takhle: „Nevym kam te mam pozvat nevym co mas rada?“. Moje oči a smysl pro krásu češtiny trpěly. Po nabídnutí prochásky už mi to celé začalo připadat spíš směšné.
Můžu vůbec uvažovat o vztahu s někým, kdo mi takhle przní milovaný jazyk?
Mněj se hezky, tím se se mnou obvykle loučí. Taky jsem se dozvěděla, že stává už v pět ráno, chudák. O rozlišování a mně nebo s sebou a sebou se vůbec nezmiňuju, určitě je vám jasné, že to není jeho silná stránka.
Na domluvené rande jsem šla s hrůzou, protože jsem se bála, jestli si vůbec můžu rozumět s někým, kdo píše tímhle způsobem. Když jsem ho spatřila přes okénko jeho vytuněného mitsubishi, najednou mi to bylo všechno jedno. Protože jsem mu ve zprávách nenápadně naznačila, že budu ráda, když se před naším setkáním neoholí, měl zarostlou tvář asi týdenním strništěm. Já na tom totiž dost silně ulétávám, vlastně jsem snad nikdy nic neměla s mužem bez vousů. A on byl jedním z těch šťastlivců, kterým vousy rostly krásně rovnoměrně a hustě. Jó, to se mi na něj hned dívalo jinak. Po krátké projížďce, kdy jsem si jeho profil prohlédla tak, že bych na policejní stanici dokázala sestavit jeho bezchybný identikit, jsme si sedli do skoro prázdného baru a asi tři hodiny si vydrželi povídat. Asi bych nenašla nic, co by mi na něm za tu dobu vyloženě vadilo. Byla to jedna z nejpříjemnějších schůzek, jež jsem zažila. Toho chlapa chci vidět znova a on chce znova vidět mě. Problém je, že mezi těmi dvěma setkáními proběhne zase spoustu psaného textu v podobě SMS zpráv.
A proč že jsem tenhle článek přiřadila k tématu týdne? Mám totiž velký strach a nemůžu o něm nikomu říct, protože je to hrozně sobecké: bojím se, že tomuhle skvělému člověku nedám šanci jenom proto, že neovládá český pravopis.
Článek je přiřazen k tématu týdne „Strach uvnitř nás“.

50 reakcí na „Sexy nevzdělanec“

Tříhodinová konversace – více by napověděla témata. Byla tak povrchní jako porost lící? Měla záběr, rozmach? Předčila hloubkou témbr vytuněného motoru?

Docela chápu vaše pocity – mám v Čechách bratrance, který mě v korespondenci uštědřuje podobné masité políčky. Trpím stoicky.

Leč, gramatika není vše. Moje lepší polovička, ač rodilá Angličanka (a náruživá čtenářka!), dělá ve své mateřštině kopance větší, než malé. Už číst její shopping listy bolí, dopisy jí před odesláním raději stylizuji a koriguji. Přesto bych jí nevyměnil za vůbec nic na světě.

Desne sklamanie. Na zaciatku textu som sa uz kolisal, (Cicikal! S mäkcenmi na "c".) v blahovej nadeji, ze o jedneho soka menej! Takto ho mozem mozem len vzyvat a vyzyvat: "Pis neznamy kolega, pis!", nech nasa Userka zacne zivat a zaspi na dalsie rande…

Ááuuu, já neříkám že jsem v pravopise jednička, někdy nasekám chyby taky, ale tvoje pocity naprosto chápu! Když si někdy někde čtu diskuze pod čarou a vidím to co vidím, ty šílený hrubky, neskutečný obraty a další kopance češtině tak taky trpím a to hodně! Možná že je ale disgrafik nebo dislektik. Kdybys viděla psaný projev mého syna taky bys omdlévala hrůzou, jenže u něj to jsou právě tyhle dvě poruchy.
Chlapi kteří mají strniště jsou pro mne taky hódně přitažliví. Jednomu jsem pro změnu žrala jeho knírek. Tak v orchestru který hraje hudbu swingovou to muselo být. Byl tak přitažlivej že i když si ho oholil tak u mne stále leta vyhrával. A strniště Kovboje ….. to už se raději nebudu dál vášnit nebo se rozteču :-D  :-D  :-D

Máme přece rovnoprávnost, tedy i ženy si mohou dopřát svého "Pygmaliona" :-).

Myslím, že nakonec si člověk vždycky vybírá protějšek podle jiných hlavních kritérií, ale je pravda, že bych asi neměl trpělivost profesora Higginse a po nějaké době bych prchnul k nějaké milovnici jemných slovních hříček a přechodníků :-).

V této souvislosti se mi vybavily verše Jiřího Suchého, které to osvětlují s jazykovým šarmem jemu vlastním (a platí to, myslím, i v obráceném genderovém gardu):

Slečna kterou mám na mysli
tlachává občas nesmysly.
Kdo však ji spatřil v kombiné,
tak ten jí leccos promine.

[4]: Koukám, že jsem citované verše asi zkopíroval z veřejného zdroje v lehce pošramocené podobě: Myslím totiž, že ve třetím verši je přehozený slovosled, za což se Jiřímu Suchému omlouvám :-).

Tvůj pohled na gramatické chyby chápu. Ač nejsem žádný pedant, tak mi taková zprzněná slova též trhají očima a drásají duši.
Musím ale souhlasit s VendyW, že gramatika nemusí být vždy tím správným ukazatelem inteligence člověka. Pro mne osobně je důležitějším ukazatelem lidské inteligence něco, čemu se říká "selský rozum". A selský rozum nejde vždy v jedné lajně s gramatikou.
Vlastně ani dosažené vzdělání není vždy zárukou moudrosti. Znám lidi s dvěma vysokými školami, kteří jsou úplní pitomci a na druhé straně znám lidi se základním vzděláním, kteří jsou velmi moudří.
Můj mladší syn píše podobně jako ten tvůj nový objev. Ale přitom já sám dobře vím, že to žádný blbec není. Je prostě jen částečný dyslektik. Například trvalo několik let, než se naučil místo Romna správně podepisovat Roman.

A není to náhodou cizinec?

Protože při sexu jeden druhého nezkouší, zda zná vyjmenovaná slova, dá se na "rezervy" v gramatice zapomenout, zvláště když auto je pěkné a stav konta uspokojivý 🙂
(Neříkám, že by to byl zrovna můj úhel pohledu.)

[7]: Je pravdou, že v posteli na gramatice až tak úplně nezáleží. Ostatně jsem teda od žádné ženy nikdy ani neslyšel, že by ji v posteli někdo báječně gramaticky uspokojil. :-D
A když se do té postele navíc dojelo pořádně vytuněným autem, tak proč ne? :-D

[3]: Mne osobně teda moje strniště nijak zvlášť nepřitahuje. Když se pár dnů neholím a podívám se do zrcadla, tak dostanu chuť jít vybírat popelnice a potom si sednout na lavičku před Billu s krabicákem v ruce. :-D  :-D

Jebb  Mimoň  má ruce napřaženy :
" Pocem !… ty  pocééém !" ( tak láká ženy )

" Pocem !…pocem !.. ty též pojď sem !"
( muž jest zřejmě trotlem )

… Atentaten..potentaten… hotentoten… troten !

… nevíš co jest to ??? ( tak ženy láká )
" Toť  atentát  na  hotentotského potentáta !
… a řeknu vám ještě dokonce "…

" Neotravujte pitomče !"
… křičejí ženy na ulici
Naštěstí kolem šli tři strážníci
a odvedli  muže na strážnici !

" Cos tvrdil tam ??  mluv !… já si poslechnu !!"
….řve komisař ….
( toť začátek výslechu )

[1]: Napsala jsem, že to bylo jedno z nejlepších rande, takže ať už témata byly jakýkoli, mně vyhovovaly.
V tom pocitu, že bys ji nevyměnil (můžeme si tykat?), to asi celý vězí. Já tenhle pocit zatím nemám.

[2]: :-D Ta první věta mě vyděsila, ale pak jsem zjistila, že jsi galantní jako vždy.

[3]: Mě teda strniště nebere tolik jako plnovous, takže proto jsem si oblíbila Kinga :-D
Já vím, že existujou různý poruchy psaní, čtení a kdo ví čeho ještě, proto právě píšu, jak sobecký to ode mě je.

[4]: Nejspíš po nějaký době vskutku prchnu a doufám, že budu mít kam. Leda že bych ho spatřila "v kombiné" a něco se ve mně pohnulo! :D

[6]: Já právě nemluvím o inteligenci nebo selskym rozumu. Myslím, že ten dotyčnej má obojí, ale v psanym projevu to prostě přebíjí ty chyby.

[7]: Ne, není cizinec! Dík, že ho chceš bránit. Už jednoho boháče jsem opustila (a to uměl česky!), takže si nemyslím, že bych s tímhle kvůli bohatství zůstávala. Postel je ale dobrej nápad!

[8]: Máš recht! Doufám, že bude povolnej. Jo a kdyby se mi někdy stalo, že by mě někdo v posteli uspokojil i gramaticky, jak píšeš, tak to bude můj vysněný muž! :-D Hmm, tvoje strniště nás s VendyW začalo právě zajímat!

[9]: Tak to bys byl dobrej úchyl kdyby tě přitahovalo tvoje vlastní strniště. To jen nás ženy lehce ujeté přitahuje strniště. Ty ovšem spadáš do jiné mé kategorie a to oblíbený s knírkem :-D Tak se měj na pozoru! :-D  :-D

[11]: Ale co kdyby tě v té posteli uspokojil jen gramaticky? Že by třeba mluvil krásně spisovně, ale jinak nic? ;-)  :D

[12]: Však já se na pozoru mám. V mé věkové kategorii je už moc lovkyň a málo lovné zvěře. ;-)  :D

A co bradáč v posteli dělá vždycky?
Uspokojuje dokonce i gramaticky!
(Kydž jde na lyže
Tak pak nelíže
Jestli jde ven
Neřekne "dobrý den"
Prostě utáhne svý šle
A stručně zabručí nashle…)

Nějak jsem nepochopila ten nadpis článku: "Sexy nevzdělanec". On je v sexu nevzdělán? O_O  :-D
Tvé dílko jdu hned poslat do Blogosvěta, jako VIP článek, zaslouží si, aby ho četli i tam! ;-)

[16]: S tykáním jsem se ptala proto, že je to na blog.cz vcelku častý, že si lidi tykají, ale o.k., nevadí.
Jinak to opravování si můžete nechat, já vím, jak se to píše správně, ale kdybyste mě četl více, věděl byste, že jsem zastánce toho, že v komentářích píšu víceméně tak, jak mluvím, protože to beru jako rozhovor, ne jako umělecký dílo. Takže tak.

[12]: Tak má knírek nebo i strniště? Nebo strniště jenom někdy?

[13]: Všeho s mírou samozřejmě :-D V posteli se musí dít především jiný věci, ale kdyby návdavkem přidal i gramatický uspokojení, byl by to vrchol! :-)

[15]: A ten bradáč jsi ty? 🙂

[17]: To jsem nečekala, že nad tím nadpisem bude někdo přemejšlet takhle :D Je to prostý – ten muž je sexy, ale v pravopisu je nevzdělanej. V sexu, doufám, vzdělanej bude. Jestli ne, tak už ho nebudu chtít vidět.
Co to je Blogosvět? :-?  :-D

[19]: To se ti mám pak ozvat do soukromý zprávy anebo napsat pokračování?

[20]: Už je to tu zas! O_O  :-D Ještě že můj smysl pro humor a slabost pro tvoje občasné strniště existující v mých představách je neutuchající.

[25]: Já jsem čekala, jak mě zarazí do sedačky hned při prvním sešlápnutí plynu, ale on se mnou úplně pomalu :-| A ještě se divil, že si beru pásy. Ale jako nesměj se mu, takhle by to o svym autě určitě nenapsal, zase tak pitomej není.

[26]: Když vydí na kastly napsaný Mitsubishi, tak si asi vizuálně zapamatoval podobu toho názvu, tudíž to píše správně. ;-)  :D
Ale určitě jej šlechtí, že tě nechtěl hned omráčit akcelerací.
Navíc každý kluk, který má vytuněné auto, nemusí být hned automaticky blbeček. Je to prostě jeho koníček, což svědčí o jisté ušlechtilosti ducha. Pořádně vytunit auto je totiž spousta práce a pečlivosti. Tím samozřejmě nemám na mysli takové ty tuningy, když si nějaký bambula přišroubuje na stodvacítku křídlo a kastli polepí barevnou izolepou.
Rozhodně je lepší, když tuní mitsubishi, než kdyby se "tunil" někde v putyce nebo u hracích automatů. ;-)

[27]: Křídlo na stodvacítce a barevná izolepa :D To mě dost pobavilo.
Jo, na hospody a celkově společenský akce on asi moc není. Vlastně je to jeden z problémů, že nevím, jestli mu mám "nutit" svoje záliby, když on zřejmě skoro žádný nemá. No, abych se přiznala, musela jsem si tu značku Mitsubishi vygooglovat, abych to napsala stoprocentně správně! :-x Teď už si to pamatuju, veprostřed musí být "sub" (včera jsem byla v kině na 50 odstínech, kde se to submisivitou jenom hemžilo :-D ).

[29]: Otázkou ovšem je, jaké ty máš vlastně záliby, které bys mu mínila vnucovat. Chlapec zřejmě bude tak trochu introvert, zatímco ty jsi zjevně extrovertka. Což je celkem dobrá kombinace. Pokud ovšem oba trochu sleví ze svých nároků vyplývajících z jejich nátury. Přičemž ten, který je progresivnější, musí vždy ustoupit více, aby moc nelámal méně progresivní přirozenost toho druhého.
Abych to řekl polopaticky, tak Mercedes může vždycky přibrzdit, aby jel stejně rychle jako Trabant. Zatímco Trabant těžko může držet trvalé tempo s běžnou rychlostí Mercedesu. Ale i Mercedes s Trabantem mohou spolu zažít krásnou jízdu, pokud tu jízdu budou přirozeně obohacovat svými specifickými vlastnostmi. Zatímco dva Mercedesy mezi sebou budou převážně soupeřit a dva Trabanty se spolu budou při své pomalé jízdě nudit.
Z pomalu jedoucího Trabantu jsou třeba lépe vidět krásy okolní krajiny, zatímco s Mercedesem se člověk rychleji dostane na potřebné místo, když si zrovna nechce prohlížet krajinu. Což obé v životě potřebujeme.
Vztah je důležité budovat na tom, co ty dva spojuje a ne vydloubávat to, co mají ti dva odlišné. ;-)

[30]: Ženy, jako výhradní sledovatelky telenovel a zfilmovaných románů Rosamunde Pilcher, pochopitelně zajímají konce. Hlavně šťastné konce. :D
Mě osobně to nezajímá a mojí kočku myslím taky ne. ;-)  :D

[32]: /30 Já teda bohužel na Rosamundu nemám čas. Moje smůla. Chtěla bych žít klidný a pomalý život, baštit telenovely a být Trabantem. Jenomže všechno je jinak..Ale zase na druhou stranu opravdického Trabanta vedle sebe těžko nesu…

[31]: Tenhle komentář bys měl vystavit jako článek! Možná něco dodat, ale gró nechat. Je to exkluzivní!
Poslední větu si beru k srdci.

[33]: Trabanti, co jezdí kolem světa, jsou náhodou fajn pořad 😉 Trabanti jako lidi ještě nevím.

[36]: Klidně dodávej. Pokud to bude přínosné, tak rád rozšířím své znalosti o lidské psýše. ;-)
Trabanti jako auta prdlaj a děsně smrděj. Což mají do jisté míry společné s lidmi. :-D  :-D

[38]: Když já nechci na svém blogu moc šířit nějaká moudra, jelikož je podle mého názoru na světě mouder habaděj, ale lidé se jimi stejně moc neřídí, jak je vidno.
Navíc jsem nesežral Šalamounovo hovno, tudíž nemám žádný oprávněný nárok někoho poučovat. ;-)  :D

[39]: Jak (ne)chceš, ale je to škoda. Sice to v sobě mělo moudro, ale když vynecháš ten úvod a konec a zaměříš se jenom na to přirovnání k autům, tak je to na první pohled spíš zábavný.

V tom případě jsi šťastlivec, alespoň ve skutečnosti je dokonalý. Horší by bylo, kdyby neuměl mluvit ani přímo.
Lepší, když nezvládá pravopis, než aby neuměl sestavit normální větu. Takových už jsem pár potkala.
Jinak děkuji za snahu uklidnit na blogu, ale asi to nefungovalo.

[43]: Měl jsi pravdu, no!

[44]: Já už se s ním stejně nescházím. Neměli jsme nic společnýho. Sice mi tady nahoře Malkiel radil, že mám vztah budovat na tom, co dva lidi spojuje, ale když je tam převaha toho, co je rozděluje, tak jsem ho prostě nemohla poslechnout. Máš ale pravdu v tom, že to bylo milý překvapení, že ve skutečnosti to nebyl takovej ňouma jako po SMSkách.
Tak ještě vydrž, ono to zafunguje. Teda možná nezafunguje moje uklidnění, ale NĚCO.

Nepřemýšlela jsi že bys to vzala sexuálně sportovně? :-D Si můžeš zahrát na dominu – učitelka a on žák. Tímhle bys ho snad neurazila. Jen citelně vysvětlila pravopis a za každou chybu by dostal. Ale v takové případě co píšeš, to je docela extrém. Chlapec by si asi pěkně dlouho nesedl :D

[46]: No právě! Bych ho musela zabít a stejně by neuměl napsat ani "víkent" (to jako fakt napsal). Chtěla jsem si s ním aspoň užít, ale když se mě na třetím rande ani nedotkl, ani se nepokusil o NIC, tak jsem to zavrhla.

Ja osobne som možno trošku horší človek ako Ty. Na mňa človek, ktorý robí až tak fatálne gram. chyby pôsobí hrozne hlúpo a osobne by som takej holke šancu asi ani nedal. Možno som podľa niektorých merítok zlý človek, ale čo už. (Samozrejme sa neráta dysgrafia a podobné výnimky)

[49]: Každej máme nějaký hodnoty, nejsi kvůli tomu hned zlej, ale je pravda, že když jí nedáš šanci, tak se ani nedozvíš, jestli nepíše špatný i/y třeba kvůli tomu, že jí z klávesnice to který tlačítko vypadlo :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *